• Gemoterapie

  Gemoterapia este o terapie naturala care utilizeaza extracte obtinute din tesuturi vegetale aflate in faza de crestere. În aceste tesuturi embrionare se regasesc, indiferent de vârsta plantei, proprietatile de mentinere a reactiilor anabolice, ale celulei vegetale, capacitatea de reproducere si de multiplicare celulara.

  Gemoterapia poate fi considerata si o punte de legatura între alopatie si homeopatie.
  Citeste mai mult
 • Homeopatie

  Homeopatia este o metoda de tratament bazata pe principiul similitudinii, care spune ca orice substanta, care în doze mari poate produce un tablou de boala la un om sanatos, poate vindeca, în doze mici, acelasi tablou de boala la o persoana suferinda.

  Cu alte cuvinte, ceva care produce o suferinta, o poate si vindeca, diferita fiind numai doza în care este folosita substanta. Medicina populara româneasca cunoaste deja acest principiu, pe care îl numeste "cui pe cui se scoate".
  Citeste mai mult
 • 1
 • 2
 • Vademecum gemoterapic
 • Homeopatia pentru toti
 • Carti - magazin online

Gemoterapia de la A la Z

În tesuturile vegetale aflate in faza de crestere (tesuturi embrionare) se regasesc, indiferent de vârsta plantei, proprietatile de mentinere a reactiilor anabolice, ale celulei vegetale, capacitatea de reproducere si de multiplicare celulara. Gemoterapia poate fi considerata si o punte de legatura între alopatie si homeopatie.

Produse 100% naturale.
Vezi toate afectiunile

Fiorda

CONFERINȚA NAȚIONALĂ DE GEMOTERAPIE NU SE VA ORGANIZA ÎN 2020

Dragi colegi, medici și farmaciști,

Ne vedem nevoiți să nu organizăm în acest an conferința noastră.

Taxa de participare achitată de către unii dintre dumneavoastră o să vă fie restituită.

Vă dorim multă sănătate și putere de muncă în această perioadă complicată, cu care nu ne-am mai confruntat până acum.
Să fim optimiști și să transmitem celor din jurul nostru optimism, o stare de bine!

Vă mulțumim pentru că sunteți alături de noi,
Dr. Simona Nițu
Farm. Carmen Ponoran

COTIZATIE ANUALA 2020

ARGHDragi colegi,

Va asteptam si in acest an la manifestarile ARGH organizate in intreaga tara.
Taxa anuala de participare consta in achitarea cotizatiei de 100 lei in contul ARGH (CIF 26597817, IBAN nr. RO64 BTRL 0130 1205 R589 43XX, deschis la Banca Transilvania).
Amanunte privind locatiile si manifestarile care se organizeaza, gasiti pe site la rubrica "Tematica manifestarilor" si "Calendarul manifestarilor".

Va asteptam!
dr. Simona Nitu - presedinte ARGH

Cuvantul adresat la numirea ca membru de onoare ARGH a d-nei dr. Torako Yui

diploma de onoare Dr. TORAKO YUI

Stimata doamna dr. Torako Yui,
Presedinte al Asociatiei Medicale Japoneze de Homeopatie (JPHMA)

Va multumim pentru onoarea pe care ne-ati facut-o cu ocazia Seminarului de homeopatie
pe care l-ati sustinut pe 24 octombrie, in Romania, la Iasi. A fost un schimb de experienta extrem de benefic si interesant pentru noi, faptul de a cunoaste si alte abordari ale tratamentului homeopatic, pe care le-ati dezvoltat in decursul timpului in Japonia si care si-au dovedit eficacitatea in practica medicala.

Prezentarea dumneavoastra si modul de expunere ne-au impresionat profund, au atins  corzile interioare ale sufletului si au creat legaturi nevazute, dar puternice, intre noi si membrii grupului dvs. si consideram ca aceasta legatura este in acelasi timp cu toti membrii JPHMA.

Faptul ca ati dorit sa cunoasteti si activitatea Asociatiei Romane de Gemoterapie si Homeopatie a fost provocare si o multumire, datorita aprecierilor pe care le-ati exprimat la sfarsitul intalnirii.Din aceste considerente, dorim sa va oferim titlul de MEMBRU DE ONOARE AL ARGH, titlu care, prin acceptarea dumneavoastra, va aduce o mare valoare asociatiei noastre.

Folosim de asemenea acest prilej pentru a va felicita cu ocazia celui de-al XVIII-lea Congres de homeopatie al Asociatiei Medicale Japoneze de Homeopatie (JPHM), care se va desfasura la Tokyo in ianuarie 2018, congres care  marcheaza totodata 20 de ani de munca sustinuta depusa de catre dvs pentru introducerea si dezvoltarea homeopatiei in Japonia.

Suntem cu gandul alaturi de toti participantii la acest Congres, pentru a  omagia alaturi de ei, intreaga dumneavoastra activitate, didactica si practica, tot efortul pe care l-ati facut pentru a face cunoscute in Tara Soarelui Rasare cunostintele medicului Samuel Hahnemann, ale carui urme le pastram cu drag si pe teritoriul Romaniei, ca si invataturile lui Pol Henry, legate de Gemoterapie si de puterea terapeutica regasita in tesuturile tinere de planta.

Va multumim totodata pentru invitatia lansata colegei noastre, dr. Malina Ciumasu, de a
sustine un seminar pe teme de Gemoterapie miasmatica in cadrul congresului de la Tokyo. Speram astfel ca asociatiile noastre sa fie la inceputul unei fructoase colaborari, pe taramul celor doua discipline, sa ne impartasim in continuare experienta dobandita de fiecare dintre noi, pe parcursul anilor, medici din doua popoare diferite, care ne-am intalnit cu bucurie, in acelasi scop, de a aborda cu responsabiliatate si iubire suferinta umana.

Cu aleasa stima si pretuire,
Dr. Simona Nițu
Presedinte al Asociatiei Romane de Gemoterapie si Homeopatie (ARGH)

Special

Ce trebuie sa stim despre medicamentele homeopatice

 • medicamentul homeopatic clasic - unitar (o singura componenta) este obtinut prin diluarea si dinamizarea (potentarea) unei materii prime (vegetale, minerale, animale, etc.) si este prescris pacientului conform principiului similitudinii si in doze infinitezimale;
 • principiul similitudinii - "Similia similibus curentur" inseamna ca orice substanta, care poate produce un tablou de boala la un om sanatos, poate vindeca, acelasi tablou de boala la o persoana suferinda;
 • prin folosirea dozelor infinitezimale, medicamentul homeopatic nu are efecte adverse in sensul celui alopat. Se considera, in general, ca substantele isi pierd toxicitatea la cant. mai mici de 1/10.000 (CH2 sau D4) din tinctura mama - TM - si de 1/100 din cea mai mica doza utilizata in alopatie. Aceste doze sunt dozele maxime folosite in homeopatie, in general, diluarea mergând insa pâna la valori mai ridicate;

Ce trebuie sa stim despre extractele gemoterapice

 • provin din parti tinere de planta: muguri, mladite, amenti, radicele, seva,etc.
 • actioneaza profund, la nivel celular
 • detoxifica celulele blocate la anumite nivele in organism
 • actiunea lor este diferita, in multe cazuri, de cea pe care o cunoastem la partile adulte de plante (din fitoterapia traditionala)
 • planta este prelucrata in stare proaspata, imediat dupa recoltare
© Asociatia Romana de Gemoterapie si Homeopatie